05.02.2007

Ігор Чаплинський про Piolet d’Or

Нещодавно Ігор повернувся з Франції, де брав участь в церемонії Piolet d’Or. Трохи забарившись на снігових альпійських трасах батьківщини альпінізму він привіз купу Фото і цікавих вражень

- Українці вперше на такій церемонії, що вражає?
- Один вже факт що в невеличкому Греноблі зібрався повен зал людей, десь тисяча осіб, йшла пряма трансляція в ефір презентації ї нагородження говорить сам про себе. До цього є великий інтерес. Люди прийшли подивитись які є тенденції в альпінізмі. Куди все рухається - в напрямку якогось скельолазного альпінізму на зразок кримського, чи болдерінгового, чи висотного. Які взагалі домінанти представлені, що зараз люди ходять, де, в якому районі, яка висота і крутизна.

- Хто вони – світова альпіністська еліта?
- Словенці Марко і Борис (володарі ЗЛ) нам сподобались, високий маршрут. Казахи пройшли в альпійському стилі Манаслу дуже сильно. Функціонально з ними ніхто не може зараз зрівнятись із висотників. Денис Урубко це справжній герой, його ще до кінця не визнали ні в себе на батьківщині ні світова громадськість. Думають, так вискочка якийсь. В основному альпіністи себе не піарять, як і нормальні люди взагалі себе не піарять. Ще Павло Кожек (соло на Чо-Ойю, новий маршрут) сподобався, відчувається сила в ньому, справляє враження. І ще мене підкорило, що Стів Хаус (минулорічний володар ЗЛ) розмовляв зі словенами їх мовою. Каже що він прожив там якийсь час, 4-5 років, разом з ними в гори ходив. В словенців є школа, тобто сильні лідери які спілкуються з низами, тому є результат...

- Як ви почувалися в такому добірному товаристві? Як проходила презентація вашого сходження?
- Наше сходження абсолютно адекватно тому що зараз цінується. Мої критерії - це красиво, логічно, динамічно і тактично правильно сплановане сходження. У нас воно було без пробоїв, легко пройшло, бо коли сходження є на грані фолу і рвуть собі жили, то ми хочемо жити красиво. Тобто все повинно бути сплановано в голові перш ніж лізти на гору. Ззовні начебто просто все було, а насправді дуже велика робота за цим стоїть – підготовка, все продумано перед тим як лізти, і досвід безперечно. Побачив маршрут і не одразу розумієш, а хоча б підозрюєш які можуть бути небезпеки.

- Які вам ставили питання під час презентації?
- Питали а чому вас троє, який рівень лазіння, як ви лізли, як спускалися, скільки шлямбурів забили, як продумали і планували сходження, чому ви сюди полізли...

- Який альпінізм цінується зараз у міжнародному товаристві?
- Цінується те що більш складне, але в першу чергу повинна бути чистота лазіння, і не займатися онанізмом – бити гаки чи шлямбура, - є ж певна логіка. Лізти мотузку в день - це і ведмедя можна навчити. Тенденції такі, що так званий “капсульний стиль”, який популярний ще в Україні і в Росії треба забути найближчих 10 – 15 років однозначно. У крайньому разі це тільки невеличкі ділянки що не проходяться вільним лазінням, щоб не порушувати логіку маршруту. А коли лазяться маршрути якісь вигадані – це вже нікому не цікаво, ніхто ніколи не буде їх повторювати, і я знаю десятки маршрутів, що навіть отримували якісь місця на чемпіонатах, але ніколи ніхто не буде їх ходити.

- А як бути зі стінами які неможливо пройти інакше як повністю пробити їх?
- Я так сподіваюся що техніка повинна вирости і спортивна майстерність. Хіба хтось раніше міг думати що будуть лазити з льодовими молотками по стінах, а зараз же лазять, ну і колись ту ж саму східну стіну Манаслу теж пролізуть. Це перехід на певний якісний рівень потрібен.

- Ти завжди ходиш те що хочеш і як хочеш, задоволення від процесу впливає на формування стилю?
- Безумовно це дуже потужний фактор. Зараз альпінізм як і інший спорт розвивається за рахунок залучення більшої кількості людей для отримання прибутку. А залучити людей можна тільки тим від чого вони прагнуть отримати задоволення. Спортивне задоволення від проходження вільним лазінням, звичайно, набагато більше ніж від усіляких збочень на кшталт шлямбурів тощо. А коли цих людей буде залучено достатньо, то їм будуть потрібні спортивні ігри і змагання.

- Незважаючи на підтримку чи заперечення змагань вони відбуваються. Яке в них майбутнє?
- Всяка нормальна людина прагне визнання - а це розряди, це змагання. А всяку людську діяльність супроводжує комерціалізація, якій в свою чергу потрібні змагання і об’єктивні лідери, Хоча можна розкрутити будь кого але вони не будуть сприйматися колом професіоналів. І фірми зацікавлені щоб це було об’єктивно.

- Наскільки оцінка Piolet d’Or є об’єктивною?
- Вона абсолютна суб’єктивна. І можна було заздалегідь сказати, що в даному випадку перше місце присвоять цим хлопцям, словенам. Тому що зараз домінують певні критерії - красивий, логічний, складний і високий маршрут, 7-тисячник або під 8 тисяч, хоча важко визначити складність, вона збільшується з висотою. По кількості учасників - більше шансів у малої команди.
Але оцінка цілком суб’єктивна тому що залежить від думки експертів - членів міжнародного жюрі. І якщо розвивати змагання то, можливо вони прийдуть до совєтської системи - класи сходжень, система нарахування балів, що є більш об’єктивним. А якщо зробити змагання очними, це ще збільшить об’єктивність. А поки що вони ще випендрюються чи потрібні їм змагання взагалі чи не потрібні.

Спілкувалася Мельник Людмила

Другие новости

16.02.2019 Зимняя Каталония, Vol. 2

Экспресс сообщением Barcelona Sants – Valencia Jaquin Sorolla подобрал меня на перроне солнечной станции Tarragona, окруженной морским простором и пальмами. Около 2 часов в дороге и я уже в Валенсии, где на широких улицах растет немеряное количество апельсинов (которые, правда, оказались больше декоративными, чем сьедобными). Дальнейший путь лежал в маленькую деревушку Chulilla.
Читать дальше...

08.09.2018 ОСТРІВ ПАСХИ - 2018.

ostriv_2018_afisha_ukr_3.jpg

6-7 жовтня неподалік села Кам`янка Сколівського району відбудеться боулдер-фестиваль «Острів Пасхи-2018» / Кубок Львівської Області зі скелелазіння на природному рельєфі.

Дивиться детальнішу інформацію на сайті змагань - ОСТРІВ ПАСХИ - 2018.

Реєстрація на змагання вже відкрита - Форма реєстрації.

Список зареєстрованих учасників.

27.04.2018 Болдер фест "Big Open". Реєстрація.

19_maya_sorevi_logo.jpg

Дорогі друзі! Нагадуємо, що реєстрація на івент-фестиваль Гіперіон BIG OPEN Boulder Fest триває повним ходом.

Оскільки кількість учасників в групах обмежена, за для вашого комфорту та безпеки, інформуємо про наявність вільних місць в групах:
1 група - 5 вільних місць; 2 група - 23 вільних місць; 3 група - 13 вільних місць
Реєстрація на змагання. Встигніть зареєструватись в зручну саме для вас групу!
Більш детальна інформація про фестиваль на сторінці Facebook.

16.04.2018 Болдер фест "Big Open". Инфо.

19_maya_sorevi_logo.jpg

19 мая в Киеве на базе ЦАО "Гиперион" открывается новая болдер зона.
По традиции стартуем с болдер феста "Big Open".
Уже открыта Регистрация на соревнования.
В программе феста много интересных болдеров, зажигательная музыка, общение с друзями, конкурсы, лотереи, афтепати...

Подробнее
07.04.2018 SCALADREAM BOULDERING FESTIVAL 2018.

scala_dream.png

25-26 мая в Клайпеде (Литва) пройдет болдер фестиваль SCALADREAM BOULDERING FESTIVAL 2018.

Scala Dream Bouldering Festival (SBF) впервые был организован в 2013 году с целью сделать его одним из наиболее ожидаемых мероприятий скалолазного сообщества в Прибалтике. С самого начала организаторы cтарались сделать его одним из самых любимых и самых желанных скалолазных событий в странах Балтии. И продолжают стремиться к этому, прилагая все усилия, вкладывая душy и сердце :).

Все кто заинтересовался welcome :).

Подробную информацию о соревнованиях можете найти на страничке SCALADREAM BOULDERING FESTIVAL 2018.

Архив за год: