-
02.05.2013
Познайомимося з Кам'яної бабою? Автор Олександр Чікін.
-
Що таке кам'яна баба? Ймовірно, історику уявиться статуя об'ємної жінки, одна з таких, які розкидані по колись дикому та половецькому степу. Психолог може згадати холодну статую Венери у хутрі - фантазм Захера-Мазоха. А ось македонський скелелаз скаже вам, що це чудовий скелелазний район поблизу міста Прилепа, де в останні вихідні березня цього року вже вшосте відбувся міжнародний болдеринг-марафон Крали Марко.
На фестивалі спортсмени та аматори з усієї Європи (найактивніші тут, звичайно, екс-югослави: македонці, серби, словени) чистять нові маршрути, лазять готові, і звісно, перевіривши свою міцність проти граніту, втомлені потім спілкуються, попиваючи смачне місцеве пиво. Тут не можу промовчати: столичне пиво «Скопско» зварено за чеським рецептом і зберігає правильний чеський смак, а в Прилепі проводять пивні фестивалі, так що цей напій в Македонії на вищому рівні.
До речі, про чистку маршрутів. Тут вже розчищені приємні шістки, цікаві сімки (наприклад, камінь із цікавою назвою Predator) і навіть пальцедробильні вісімки. Тут кожен знайде собі щось до смаку: є прямовисні «дзеркала», де треба потерпіти при утриманні мікромізерів, і нависання, де треба проявити дива скрутки. Взагалі в Прилепі доведеться застосувати весь арсенал рухів. Тут є де і побалансувати, і пострибати. Але потенціал цього місця до цього часу величезний - десятки валунів, що ще не були пройдені, в тому числі хайболи та маршрути для традиційного лазіння з мотузкою. Є шанс зробити добро всій скелелазній спільноті. І не просто так, а в хорошій компанії. Наприклад, до розвитку району вже доклали руку австрійська парочка Анна Штор і Кіліан Фішхубер і француз Філіп Рібьер, також відомий як Wild One - хлопець неймовірної сили духу, можна сказати, спец з неможливого. Він порівнює цей район з Бішопом, а інші кажуть, що болдерів Кам'яної бабусі нічим не відрізниш від тих, що в Уеко-Тенкс. Тільки от уявіть, на відміну від Каліфорнії або Техасу, Македонія зовсім поруч: з Києва летіти всього лиш п'ять з половиною годин з пересадкою у Відні. До того ж між Македонією та Україною діє спрощений візовий режим (90 днів без візи на туризм, потрібно лише медстрахування).
Як їхати? Я летів з Москви Turkish Airlines через Стамбул. Квитки туди-назад мені обійшлися в 325 євро. Але ви ймовірно знайдете і дешевші квитки на літак, а може й поїдете потягом - до Балкан від Києва, звісно, ближче. Дістаєшся до Скоп'є, а потім в Прилеп автобусом - розклад (підходять автобуси до Прилепа і до Бітоли). Коштує 350 динар, тобто десь 6 євро. Якщо не виходить, то можна взяти таксі за 40-50 євро, я назад у Скоп'є їхав за 40, тому що пропустив всі автобуси - ніяк мене це місце не відпускало. А ще в Македонії чудовий автостоп, так що в будь якому разі пересування не є проблемою. У Прилепі від автовокзалу десь 30 хвилин пішки до скель. По дорозі на озеро повз військову частину і якісь склади.
Якщо заблукали, то запитайте місцевих, вони підкажуть. Хоча тепер можна розжитися хорошими картами, а ще недавно англійці виклали топопрограму для телефонів та топо в .pdf. Також раджу заздалегідь зв'язатись з македонськими скелелазами. Наприклад, передавайте привіт Христо Белакапоскі (телефон: +38975600315 e-mail. Belakaposkijove@hotmail.com) або Михайлу Мотескі (або просто Моті, його e-mail. Moteski@gmail.com). Македонці - вкрай дружні та гостинні люди. Ви точно про це дізнаєтеся, вже зійшовши на македонську землю, і повністю переконаєтесь, посидівши з ними в який-небудь місцевій кафані, де під ракію і живу балканську музику відбувається братання і звичайне свято.
Як виглядає Кам'яна баба? На сайті фестивалю www.boulderprilep.com можна знайти купу відео-та фотоматеріалів!
Що ще? У Прилепі жити найкраще в наметі біля скель і переходити з сектора в сектор, тому що цікавого буде багато. Тут у горах б'є декілька джерел, які знайомі більше місцевим пастухам, ніж приїжджим скелелазам, і їх доведеться пошукати, але проблем з водою точно не буде. А ось їжею слід запастися заздалегідь, щоб не довелося постійно бігати в місто, відриваючись від найцікавішого. Правда, якщо вам до душі комфорт, мені радили ось цей готель www.Breza.com.mk.
Якщо доведеться ночувати у Скоп'є, то неодмінно зупиніться в Shanti-hostel за адресою Rade Jovcevski Korcagin 11. Він розташований в старому і дуже душевному районі міста, зовсім недалеко від автобусної та залізничної станції та центру. Господар - онук білогвардійця, звуть Петро Шевченко, тому домашня атмосфера гарантована. Взагалі на Балканах вас ніколи не покидає відчуття, що ви десь зовсім недалеко від дому.
Так, ще кілька дрібниць. З грошей краще брати євро, вони там в обігу як місцеві. Смачна і дешева їжа нікого не залишить байдужим.
Подивіться-но на ці відео-тортури.
Їхати найкраще навесні або восени, бо влітку ви ризикуєте потрапити в немилість балканського пекла. І хоча македонське сонце і буває суворим, природа цієї маленької, але такої багатої країни обов'язково порадує ваші очі й душу, будь то мальовничі озера на її сході, гірськолижні місця на заході чи валуни Кам'яної баби, так що плануйте провести в Македонії мінімум тиждень.
PS: Олег Дунаєвський, російський консул у Македонії - скелелаз! Зустрів його на фестивалі. Про всяк випадок, контакти: телефон +38923117160 і пошта skopje@dks.ru.
Автор: Олександр Чікін
comments powered by Disqus - 16.02.2019 Зимняя Каталония, Vol. 2. Автор: Роман Баценко
-
Экспресс сообщением Barcelona Sants – Valencia Jaquin Sorolla подобрал меня на перроне солнечной станции Tarragona, окруженной морским простором и пальмами. Около 2 часов в дороге и я уже в Валенсии, где на широких улицах растет немеряное количество апельсинов (которые, правда, оказались больше декоративными, чем сьедобными). Дальнейший путь лежал в маленькую деревушку Chulilla...
Подробнее - 06.01.2017 Детский гайдбук. Малайзия. Куала Лумпур. Автор: Анна Смоленская.
-
Так получилось, что в 2014 году вместо стандартного Тайланда мы решили изучить вопрос скалолазания в Малайзии. Из явных плюсов этой страны сразу выскакивает безвизовый режим на 30 дней и то, что Куала Лумпур является хабом авиакомпании Эйр Азия. Т.е. все дешевые перелеты по азии проходят через Куала Лумпур, а это, как минимум, удобно.
Подробнее - 30.06.2016 Kamień Leski Польский уикенд киевских скалолазов. Автор: Таня Шурубор
-
Поездка в Леско (Польша) на день Конституции была некоторой авантюрой, так как никто из знакомых не мог ничего рассказать про этот скалолазный район и регион в целом. Мы были своего рода первопроходцами из Украины.
Подробнее - 13.05.2016 Румыния. Băile Herculane. Автор: Русанова Анна.
-
Не смотря на все сложности с подготовкой к поездке, плохие прогнозы погоды и отколовшихся участников, мы не сдались и съездили на майские в Румынию, в район Băile Herculane. Поездка получилась удачной и очень душевной, а дожди под нашим напором расступились.
Подробнее - 29.03.2016 Скалолазание в экзистенциональном осмыслении. Автор: Юрий Дзюбяк.
-
"...вопрос, который можно поставить - зачем, почему и для чего люди занимаются скалолазанием? Исходя из личного опыта и понимания сути вопроса, я подготовил читателям хронологически упорядоченные идеи и мысли, которые могут считаться ответами, с которыми я абсолютно согласен..."
Подробнее - 22.07.2015 Спидфлаинг в румынских Карпатах. Автор: Александр Деев.
-
Горы, скалы, высоты - всё это так любят скалолазы и альпинисты. Но не только они.
"Полёты" - то, что так не любят ни скалолазы ни альпинисты, но просто обажают другие.
- 14.02.2015 Бафа 2015 или как это было. Автор: Псарева Анна.
- 13.02.2015 Спидрайдинг в Банско, Болгария. Автор: Александр Деев.
- 08.12.2014 Поездка в Турцию удалась или как вернуть наслаждение от лазания. Автор: Казбекова Евгения.
- 13.11.2014 Это Сицилия! Автор: Писаренко Оля.
- 30.09.2014 Интервью с Болдыревым Данилом – Чемпионом Мира в скорости в 2014 году.
- 21.05.2014 ДОРОГА НА ОЛИМП. Автор: Елена Зайцева.
- 30.04.2014 У Вас проблема с суставами и связками? Автор: Дзюбяк Юрий.
- 22.04.2014 Поездка к Дракуле? Легко! Автор - Салабаш Юрий.
- 25.03.2014 Озеро Бафа и апельсины. Автор - Анна Савченко.
- 31.01.2014 «Рождественский болдринг 2014» или весёлое окончание новогодних праздников! Автор: Анастасия Сависько.
- 24.01.2014 Бло, Фонтенбло ты так далеко...Автор: Богдан Чайка.
- 11.01.2014 Скалолазание - мой путь возвращения. Автор - Rannveig Aamodt.
- 30.12.2013 Первый мастер спорта Украины в истории альпклуба "Ялта".
- 04.12.2013 Испания, Роделлар. Октябрь 2013. Автор: Женя Казбекова.
- 21.11.2013 Бешеные круги: быстрое и эффективное поддержание пиковой формы. Перевод: Анна Шляхова.
- 11.07.2013 У нас не Флатангер, але граніту чимало: перебивка в Житомирі. Автор: Сергій Плотницький.
- 16.05.2013 По дороге к морю и обратно… Автор: Медведева Ольга.
- 25.04.2013 Этапы развития и Олимпийские перспективы спортивного лазания. Автор: Юрий Котченко.
- 20.02.2013 No Siesta Spain Trip. Перевод: Катерина Гуназа.
- 23.01.2013 Лавина на Боржаве, январь 2013. Автор: Николай Дроботенко.
- 04.01.2013 Интервью с Маргаритой Кадиевой.
- 19.12.2012 Поездка в Испанию осень 2012. Автор Женя Казбекова
- 03.12.2012 Непал, Гималаи, Айленд Пик…
- 28.11.2012 Мой Чемпионат Европы. Автор Зинченко Владимир.